Anasayfa
THM Hakkında
Eğitim Programı
Stajlar
Uygulama Restoranı
Değişim Programı
Mezunlarımız
2008 ÖSS Puanları
Sıkça Sorulan Sorular
İletişim Bilgileri
 
 
 
     

THM Hakkında

Bilkent Üniversitesi, Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu 1988 yılında kurulmuştur. Yine aynı yıl bünyesinde lisans eğitimi veren Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü’ne öğrenci kabul etmeye başlamıştır. Yüksekokulun adı 2003 yılında Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu olarak değiştirilmiştir.

Bilkent Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü dört yıllık bir lisans programıdır. Mezunlarımız otel, restoran ve seyahat işletmelerinde yönetici pozisyonlarına yükselmekte, ya da kendi işletmelerini kurmaktadırlar.

Bölüm programı otel, restoran işletmeciliği, ve seyahat endüstrisi alanlarına yönelik eğitim verecek şekilde düzenlenmiştir. Turizm endüstrisine odaklanan derslerin yanısıra pek çok yönetim dersi de programın önemli bir kısmını oluşturur.
Bölüm Programı

Programda ayrıca sektörel deneyim ve uygulamaya önem verilirken, ikinci bir yabancı dilde mesleki yeterlilik (öğrenciler Çince, Rusça, Japonca, Almanca ve diğer dillerden birini seçebilirler), LİNK “Muhasebe Sistemi”, “Fidelio” ön büro sistemi ve “Chef-Tech” yiyecek-içecek maliyet analiz sisteminin etkin kullanımı hedeflenmiştir.

Sektörde yapılan stajlar programın bir parçasıdır. Bu stajlardan ilki ikinci akademik yıl içerisinde, Bilkent Otel ve Konferans merkezinde yapılan 40 saatlik bir çalışmadır. İkincisi, ikinci akademik yılı takibeden yaz boyunca yapılan 75 işgününden oluşan bir çalışmadır. Üçüncüsü ise kredili bir ders şeklinde, üçüncü veya dördüncü akademik yılda, bir dönem boyunca sektörün öncü kuruluşlarından birinde tam zamanlı çalışma ile gerçekleştirilir. Bu çalışmalar öğrencilere diğer derslerinde edindiği teorik bilgileri pekiştirme ve uygulama imkanı verirken sektörü yakından tanıma fırsatı da yaratır. Daha da önemlisi mezun olmadan öğrencilerimiz iş teklifleri alırlar ve meslek hayatlarında kısa sürede yönetici pozisyonlarına ulaşırlar.

Programın ilk yarısı turizm endüstrisi ile ilgili operasyonel konulara odaklanırken, ikinci yarısında ağırlık yönetim konularındadır. Finans ve yönetim muhasebesi derslerinin yanısıra turizm endüstrisinde yöneticilik becerilerini pekiştirmek üzere tasarlanmış dersler öğrencilerimizi sektörde en saygın pozisyonlara hazırlamaktadır.

Akademik bir kariyer izlemek isteyen mezunlar ise Türkiye ya da yurtdışında saygın üniversitelerde MBA yapabilirler. Bilkent Turizm ve Otel İşletmeciliği mezunlarının bu programlara kabul edilme şansları oldukça yüksektir.